Stresli bir bekleyişin ardından YGS sonuçları bugün açıklandı. Sınava giren çocuğum olmadığı halde SBS gibi bu sınavları da devamlı izlemekteyim. İlköğretimde okuyan küçük kızım için ileride lise tercihi yaparken son birkaç yılın üniversite sınavında başarılı olmuş liselerinden tercih yapmaya çalışacağız, tıpkı büyük kızımda yaptığımız gibi. Bunun için de liselerin birkaç yıllık sınav başarılarını biliyor olmamız gerekli ki ortalamalarını alalım. Sadece bir yıl başarı gösteren bir lise ile başarısı sürekli olan liselerin karıştırılmaması için bu gerekli.

Büyük kızım şu anda İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde okumakta. Sosyal Bilimler Liseleri bu yıl YGS’de en başarılı liseler olarak ÖSYM’den bildirilmiş. Dolayısıyla doğru seçim yaptığımız ortada. Karşılaştığım birçok veli sosyal bilimler liselerini daha önce duymadıklarını, bir kısmı da fazla bilgi sahibi olmadıklarını belirtmekteler. Ben de hazır bu güzel başarı haberini de almışken, Sosyal Bilimler Liselerini sizlere tanıtmak istedim.

http://www.aktifhaber.com/ygsde-en-basarili-liseler-hangisi-590336h.htm

Sosyal Bilimler Liselerini haklarında yazı yazabilecek kadar iyi tanıdığımı düşünüyorum. Çünkü iki yıldır İSBL’nin Okul Aile Birliği’nde aktif olarak görev almaktayım. Dolayısıyla okulu, sistemi, öğrencileri ve diğer birçok konu hakkında birinci elden bilgi sahibiyim. Yani öyle kulaktan dolma bilgilerle yazı yazanlardan değilim.

İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek, ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak amacıyla 2003 – 2004 Öğretim yılı’nda, İstanbul İli, Bahçelievler İlçesi’nde, İl Özel İdaresi adına İstanbul Valiliği tarafından İl Daimi Encümeni kararı ile tahsis edilen binalarda öğretime başlamıştır. Öğretim hazırlık sınıfıyla birlikte beş yıldır. Hazırlık atlama sınavında başarılı olan öğrenciler direk olarak 9. sınıftan öğrenime başlayabilmektedirler.

İSBL, Uluslar arası geçerliliği olan diploma yani IB (Uluslar arası Bakalorya) programı uygulayan ilk ve tek devlet okuludur. Bu diploma programı özellikle yabancı üniversitelere girişte aranan bir diplomadır. Sırf bu özelliği ile bile iSBL diğer okullardan ayrılmaktadır.

Sadece İstanbul’daki Sosyal Bilimler Lisesinde uygulanan IB’ye diğer sosyal bilimler liselerinde 10. sınıf sonunda katılmak isteyen öğrenciler gereken şartları sağladıkları takdirde kabul edilmektedirler. Yani İstanbul’a puanı yetmeyip başka sosyal bilimler lisesinde okumakla IB fırsatı kaçırılmış olmamaktadır.

Öğrencilerin büyük bir kısmı yatılı okumaktalar. Ben de kızımdan ilk kez ve oldukça zor ayrıldım. Ama her geçen gün buna değdiğini görmekteyim. Okulun akademik ve sosyal başarısının dışında yurt hayatı da öğrencileri oldukça geliştirmektedir. Evde, anne-baba yanında nazlandıkları birçok sorumluluğu orada kazanmaktalar. Bu yaşlarda hayatlarını kendi başlarına sürdürebilmeleri, onlara müthiş bir özgüven sağlamaktadır. Okulla tanıştığımız ilk günlerde özellikle büyük sınıfların kendine güvenleri, olgunlukları beni oldukça şaşırtmıştı. Bunun okulun akademik başarısından ve yurt hayatından kaynaklandığını şimdi gayet iyi anlayabiliyorum.

Okul sadece YGSde değil geçen sene LYS’de de 1. sırada yer aldı. Zaten kendi alanlarında Türkiye 1. si gibi pek çok iyi dereceler çıkmakta.

Bu arada değinmek istediğim başka bir konu da Sosyal Bilimler liselerinden mezun olanların sadece sosyal yani TS(Sözel) alanda tercih yaptıkları sanılmakta. Bu da “Sosyal Bilimler” kavramının ülkemizde henüz çok anlaşılmış bir kavram olmamasından kaynaklanmakta. Sosyal Bilimler Lisesi’nde EA (TM) ve TS alanlarında tercih yapabiliyorsunuz. Zaten çoğu öğrenci Eşit Ağırlık alanında tercih kazanmaktalar. Geçen sene 50nin üzerinde hukuk kazanan vardı. Bunun yanı sıra siyaset bilimi, psikoloji, uluslar arası ilişkiler de kazanılan bölümler arasında.

Okul hakkında ki sorularınıza memnuniyetle cevap verebilirim. Ayrıca aşağıda okulun web sayfasının adresini de bulabilir ve oradan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

http://www.isbl.k12.tr/

Reklamlar